LECZENIE

Czy trądzik różowaty można skutecznie leczyć?

Oczywiście tak. Jest wiele chorób dających podobne objawy, dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie i leczenie trądziku różowatego.

Skuteczność leczenia zależeć będzie od ścisłego zastosowania się do zaleconej terapii. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą. Nie da się go wyleczyć a można jedynie zredukować objawy. Celem terapii jest więc zmniejszenie i usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian. Odstawienie leku wiąże się z ryzykiem nawrotu zmian.

Podstawową grupą leków skutecznych* w trądziku różowatym są zewnętrznie stosowane leki przeciwzapalne. W bardziej zaawansowanych fazach choroby stosuje się również leki doustne, przede wszystkim antybiotyki z grupy tetracyklin.

Długotrwałe stosowanie leku zewnętrznego może zapobiec ponownemu pojawieniu się objawów chorobowych.


METODY LECZENIA:

Leki stosowane zewnętrznie

Trądzik różowaty to przede wszystkim choroba o charakterze zapalnym. W związku z tym najkorzystniejsze są leki działające przeciwzapalnie. Istnieje niewielka ilość takich preparatów stosowanych zewnętrznie. Są one dostępne tylko na receptę, a decyzję o ich zastosowaniu podejmuje lekarz dermatolog. Dobierze on do każdego rodzaju skóry twarzy najwłaściwszą dawkę oraz najkorzystniejsze podłoże, tak aby leczenie było zarówno skuteczne* jak i dobrze tolerowane.

Preparaty te dostępne są w postaci kremu, a także żelu lub emulsji. Zawsze stosuj lek zgodnie ze wskazówkami lekarza. Nakładanie większej ilości leku nie przyspieszy rezultatów i może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Najkorzystniej jest rozprowadzić i delikatnie wetrzeć cienką warstwę preparatu w umytą i dokładnie osuszoną skórę.

Skóra pacjenta chorującego na trądzik różowaty jest szczególnie wrażliwa, dlatego do jej mycia należy stosować bezmydłowe emulsje do pielęgnacji skóry wrażliwej (np. Cetaphil emulsja).


Antybiotyki stosowane doustnie



Ich działanie polega głównie na zmniejszaniu stanu zapalnego skóry. Takie działanie wykazują przede wszystkim antybiotyki doustne z grupy tetracyklin. Są one znacznie skuteczniejsze* od leków miejscowych, ale czas ich stosowania wynosi od 3 do 6 miesięcy. Ich zastosowanie jest konieczne w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.



Jak długo będzie trwało leczenie?

Leczenie trądziku różowatego przebiega w dwóch fazach.


Pierwsza jest bardziej intensywna i polega na stosowaniu leków zewnętrznych (kremy, żele, emulsje) często wraz z preparatami doustnymi. Trwa ona zwykle około czterech miesięcy, a pierwszych efektów możesz się już spodziewać po kilku (dwóch, trzech) tygodniach.


Druga faza wymaga najczęściej zastosowania już tylko jednego leku – zewnętrznego, który może zapobiec ponownemu pojawieniu się objawów chorobowych. W tym okresie bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry, czyli używanie bezmydłowych emulsji do pielęgnacji skóry wrażliwej oraz odpowiednie nawilżanie skóry (np. Cetaphil emulsja).



Cały czas należy również pamiętać aby ściśle stosować się do zaleceń lekarza dotyczących modyfikacji diety oraz stosowania leków


Ogólne wskazówki dotyczące leczenia trądziku różowatego

Na stan Twojej skóry wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza. To od niego dowiesz się jak postępować, jakie leki stosować i czego używać do pielęgnacji. Konieczna zapewne będzie też modyfikacja Twojej diety. Pamiętaj, że stan skóry mogą pogorszyć urazy mechaniczne, ogniska zapalne, stres, alkohol, papierosy oraz infekcje.

* Przez skuteczne leczenie rozumiemy takie leczenie, które u większości pacjentów pozwala na znaczące zmniejszenie bądź całkowite ustąpienie objawów choroby.

POBIERZ PORADNIK (WERSJA PDF)


Chcesz dowiedzieć się więcej o trądziku różowatym? Sprawdź stronę www.FaceUpToRosacea.pl i stań z nim Twarzą w Twarz!