TRĄDZIK RÓŻOWATY

Rozpoznany przez lekarza dermatologa trądzik różowaty nie jest chorobą zagrazającą życiu, jednak nieleczony może być dla Ciebie bardzo uciążliwy. Mimo podobieństwa nazw nie ma nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, na który cierpią nastolatki. Trądzik różowaty dotyka dorosłych od 30. roku życia i dużo częściej występuje u kobiet. Choroba polega na zaczerwienieniu skóry, poszerzeniu naczyń, a także na powstawaniu zmian zapalnych (zaczerwienionych miejsc, bolesnych przy dotyku). Zmiany te występuje przede wszystkim na twarzy, ale również na szyi, klatce piersiowej i plecach.

NAJCZĘSTSZA LOKALIZACJA ZMIAN NA TWARZY W TRĄDZIKU RÓŻOWATYM

 

Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Przyczyna trądziku różowatego nie jest w pełni znana. Wiadomo, że podstawą tej choroby jest proces zapalny w naczyniach krwionośnych skóry. Jego skutkiem jest poszerzenie drobnych naczyń, które stają się widoczne gołym okiem oraz występienie zaczerwienienia skóry. Mimo, że choroba nie jest w pełni poznana, znane są skuteczne metody jej leczenia, chociaż trądziku różowatego nie da się skutecznie wyleczyć.

 

Co może sprzyjać pojawieniu się trądziku różowatego i wpływać na przebieg choroby?

Wydaje się, że skłonność do przetłuszczania skóry, zaburzenia czynności układu pokarmowego, niedobory hormonalne i infekcje zwiększają ryzyko zachorowania na trądzik różowaty. Istnieje szereg czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na chorobę. Należą do nich: pikantne potrawy, alkohol,

gorące napoje, kawa, herbata, nadmierna ekspozycja na słońce lub promieniowanie UV, ciepłe kąpiele oraz sauna. W miarę możliwości, staraj się ich unikać.

 

Jakie są fazy rozwoju trądziku różowatego?

Trądzik różowaty rozpoczyna się zwykle niepozornie od pojawiania się częstych rumieńców na twarzy. Na tym etapie choroby wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szuka jeszcze pomocy u dermatologa.

Niestety, nieleczony trądzik różowaty stopniowo przechodzi w kolejne coraz bardziej zaawansowane fazy.

POBIERZ PORADNIK (WERSJA PDF)

RÓŻ SIĘ DO LEKARZA to pierwsza informacyjno-edukacyjna kampania nt. trądziku różowatego

PARTNERZY KAMPANII