Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry – nieleczony może być dla Ciebie bardzo uciążliwy, ponieważ wpływa zarówno na wygląd zewnętrzny, samopoczucie, samoocenę oraz sposób, w jaki jesteśmy odbierani przez innych. Mimo podobieństwa nazw nie ma nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, na który cierpią nastolatki. Trądzik różowaty dotyka dorosłych od 30. roku życia i dużo częściej występuje u kobiet. Choroba polega na zaczerwienieniu skóry, poszerzeniu naczyń, a także na powstawaniu zmian zapalnych (zaczerwienionych miejsc, bolesnych przy dotyku). Zmiany te występuje przede wszystkim na twarzy, ale również na szyi, klatce piersiowej i plecach.
NAJCZĘSTSZA LOKALIZACJA ZMIAN NA TWARZY W TRĄDZIKU RÓŻOWATYM
Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?
Przyczyna trądziku różowatego nie jest w pełni znana. Wiadomo, że podstawą tej choroby jest proces zapalny w naczyniach krwionośnych skóry. Jego skutkiem jest poszerzenie drobnych naczyń, które stają się widoczne gołym okiem oraz wystąpienie zaczerwienienia skóry. Mimo, że choroba nie jest w pełni poznana, znane są skuteczne metody leczenia jej objawów.
Co może zaostrzać objawy trądziku różowatego i wpływać na przebieg choroby?
Istnieje szereg czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na chorobę. Należą do nich: pikantne potrawy, alkohol, gorące napoje, kawa, herbata, nadmierna ekspozycja na słońce lub promieniowanie UV, ciepłe kąpiele oraz sauna. W miarę możliwości, staraj się ich unikać.
Jakie są fazy rozwoju trądziku różowatego?
Trądzik różowaty rozpoczyna się zwykle niepozornie od pojawiania się częstych rumieńców na twarzy. Na tym etapie choroby wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szuka jeszcze pomocy u dermatologa.
Niestety, nieleczony trądzik różowaty stopniowo przechodzi w kolejne coraz bardziej zaawansowane fazy.
POBIERZ PORADNIK (WERSJA PDF)
POBIERZ RAPORT „POLKI W SWOJEJ SKÓRZE” (WERSJA PDF)
Chcąc jeszcze lepiej zrozumieć sytuację kobiet, które są szczególnie narażone na trądzik różowaty i ich podejście do świadomej pielęgnacji, która jest kluczowa w przypadku tej choroby, zrealizowaliśmy badanie „Polki w swojej skórze”. Sprawdziliśmy w nim zarówno podejście kobiet do występowania pierwszych objawów, moment w którym decydują się na wizytę u dermatologa, a także towarzyszące im emocje. Spojrzeliśmy nieco bliżej także na talerze, by móc wskazać te składniki i potrawy, które nie służą tej delikatnej i wymagającej skórze.
Głównym celem przeprowadzonego badania segmentacyjnego było poznanie postaw i zwyczajów Polek związanych z pielęgnacją skóry twarzy w kontekście trądziku różowatego. By dogłębnie zrozumieć motywacje badanych kobiet i ich zachowania, poruszyliśmy takie kwestie jak:
• zwyczaje pielęgnacyjne i ich ewolucja w czasie;
• źródła wiedzy o pielęgnacji ogólnie, a o trądziku różowatym w szczególności to, jakiej wiedzy brakuje;
• kontekst społeczny trądziku różowatego (emocje i reakcje z nim związane);
• bariery i czynniki motywujące do podjęcia leczenia;
• oczekiwania i niezaspokojone potrzeby pielęgnacyjne.
Analizując typy Polek, szczególną uwagę przyłożono do określenia stopnia posiadanej wiedzy na temat trądziku różowatego, występujących objawów i metod postępowania. W związku z tym sprawdzono posiadaną wiedzę w dwóch wymiarach: posiadana wiedza realna określona na podstawie liczby poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące objawów i sposobów leczenia trądziku różowatego oraz własne poczucie posiadanej wiedzy.